O Akcji

Myślisz, że masz licencję na ocenianie?

Szacuje się, że na zaburzenia odżywiania: anoreksję cierpi około 2% polskiej populacji, bulimię – 3,9-19% populacji w wieku 15-30 lat. TYLKO 1 osoba na 10 otrzymuje pomoc! Ponad ½ nastolatków jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Co druga dziewczyna i co czwarty chłopiec uważa, że są zbyt grubi, co nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.

Z drugiej strony nadwagę lub otyłość ma aż 54% dorosłych Polaków, z czego 64% to mężczyźni a 46% kobiety – często jest to wynikiem kompulsywnego objadania się.

Zastanawiasz się, DLACZEGO?

Bezradność, wstyd chorych oraz brak wsparcia ze strony otoczenia, to jedna z przyczyn tej sytuacji. Niska świadomość, brak wiedzy i nieprawidłowa reakcja otoczenia oparta na stereotypach dotyczących zaburzeń odżywiania to codzienność osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.

W Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania nie zgadzamy się na to i wiemy, jak to zmienić. Czas powiedzieć STOP stereotypom! Obalić mity, zadbać o profilaktykę i rzetelną wiedzę, usunąć mur między chorymi, a resztą świata! Często, na pierwszy rzut oka, ludziom wydaje się, że “ ich ten problem nie dotyczy”. Też tak myślisz?

Prosimy wtedy o chwilę zastanowienia i rozejrzenia się wokół. Pytamy: ile razy słysząc o osobach z nadwagą pomyślałeś/aś sobie, że same są sobie winne? Czy zdarzyło się, że na widok wychudzonej dziewczyny zazdrościłeś/łaś jej silnej woli? A może ktoś bliski z Twojego otoczenia miał problem, a Ty nie zdołałeś/łaś pomóc, zauważyć pierwszych objawów?

TU nie chodzi o jedzenie to kampania społeczna, której celem jest przełamanie stereotypów oraz uświadomienie otoczenia, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy, a powrót do zdrowia jest możliwy. Warunek jest jeden. Kompleksowe i interdyscyplinarne podejście! Jesteśmy tu po to, by to uświadomić!

Czy to ważna sprawa? TAK
Czy będzie łatwo? NIE
Czy warto? Oczywiście!

Anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie mogą dotyczyć każdego, bez względu na płeć, nie zważając na wiek. I wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o jedzenie.

Jak to zrobimy?

Będziemy działać kompleksowo! 10 miast na Dolnym Śląsku, 7 miast wojewódzkich, edukacja rodziców i grona pedagogicznego, warsztaty profilaktyczne dla uczniów, animacje obalające mity i stereotypy, filmy z specjalistami odpowiadającymi na najczęściej pojawiające się pytania. Bezpłatne konsultacje dla chorych i bliskich. Jedyna taka w Polsce  praktyczna konferencja poświęcona tematowi zaburzeń odżywiania.  Na żywo i w social media. Nieco z przekąsem, trochę zabawnie, zawsze wykorzystując ekspercką wiedzę, chętnie się nią dzieląc.

Nadal myślisz, że CIEBIE to nie dotyczy? Razem możemy dokonać zmiany!

Powiedz innym, że TU NIE CHODZI O JEDZENIE!
Top